A siker titka...

A szerelem fája…

Bár a nagyobb városokban sokan nem hallottak róla, a vidéken manapság is kedves hagyományként őrzik a fiatalok a májusfa állítását. A hagyomány szerint május 1-re virradó reggelen ily’ módon férfiasságról és kreativitásról tesznek tanúbizonyságot kedvesüknek a szerelmes ifjak. Utánajártunk honnan ered a hagyomány.

májusfa2

Kárpát-medencei hazánkban fiatal legények állítottak májusfát vagy a lányos házak előtt vagy a települések központjában. Általában fiatal nyírfát használtak erre a célra, amit legtöbbször szalagokkal díszítettek fel. Ilyen jellegű fákat nemcsak hazánkban, hanem a tőlünk keletre élő türk és mongol népek között is találunk, akik szent ligeteiket hasonló módon, színes szalagokkal díszítették. A lányoknak szánt fákat a legények titokban szerezték be és készítették elő. Sokszor éjszaka mentek el érte, vágták ki és hajnalra állították fel a szeretett lány háza előtt. Voltak olyan vidékek, ahol a szalagokon kívül élelmet is rátűztek a fára, általában gyümölcsöt kötöztek rá. Máshol cukrot, almát aggattak rá, egyes magyar falvakban még tükörrel is ékesítették, amely ajándékok a szerelem zálogai voltak. A felállított fát sok helyen őrizték, nehogy más legény bosszúból vagy féltékenységből elvigye. Kalotaszegen nem májusfa, hanem zöldágazás volt divatban, ami nagyon sok hasonlóságot mutat a májusfa állítás szokásával. A zöld ágakat a lányos ház kapujára vagy kerítésére tűzték.

 májusfa

A fa ledöntése

majusfa1A májusfát titokban állították fel, de közösen, nagy mulatság keretében döntötték le. Ennek szertartásos mozzanata volt a fa körültáncolása, majd megmászása. Különösen nehéz volt a lehúzott kérgű, magas fát megmászni. Azé lett a tetejére erősített ital, vagy cukorka, akinek ez sikerült. A fa ledöntésére eltérő időpontokban került sor. Vágfarkasdon pünkösdkor bontották le a fát táncmulatság keretében. Dunapatajon május végén ugyancsak táncmulatsággal döntötték ki a fát. Kiskunhalason május utolsó vasárnapja volt erre az alkalom. A kidöntés előtt táncoltak alatta, ugyanúgy, ahogyan a középkorban a mongolok is tették szent fájuk körül.

Forrás: alfahir.hu

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!