Tudtad? Legendák a magyar kastélyok és kúriák történeteiből…

Kastélyok falai között sétálva, akaratlanul elfogja az embert a kíváncsiság, hogy kik és hogyan éltek itt korábban.  Magyarországon közel 4500 kastély és kúria található és kivétel nélkül mindegyikük bővelkedik a legendás történetekben, ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.

A tiszadobi Andrássy-kastélynak a naptárhoz igazodva 4 bejárata, 12 tornya, 52 szobája és 365 ablaka van.

Schossberger Zsigmond Loire-menti kastélyt akart a Galga mentén. A tervekkel Ybl Miklóst bízta meg, aki francia tanulmányútjáról hazatérve a pesti Operaházon és a turai nyári rezidencián dolgozott egyszerre, így a hozzáértő szemek számára több párhuzam felfedezhető a turai Schossberger-kastély és az Opera épülete között.

Magyarország egyetlen fellegvár jellegű kastélya, a szilvásváradi La Contessa Kastélyhotel, mely 7 hektáros parkban, a Szalajka-völgy bejáratának közelében, a település belterületén található.

 

A szarvasi Bolza-kastély felső parkjának különleges, terebélyes fája a kihalóban lévő páfrányfenyő, amely Kelet-Kínában szentfaként tisztelt, az ottani templomok és kolostorok kertjének dísze. A parkban található Romulusz és Rémusz szoboregyüttes az olasz kormány engedélyével az eredeti hiteles másolata.

 

A bajnai Sándor-Metternich-kastélyt Sándor Móric, a híres „Ördöglovas” építtette át 1834-ben Hild József tervei alapján. Az Ördöglovas a legenda szerint lóváltás nélkül, 31 óra alatt tette meg a Bécs-Buda utat, átugratta a 7 méteres bajnai árkot, bál idején a budai Fehér Hattyú Fogadó dísztermébe lovon ment fel a lépcsőn, máskor négy lovat befogva, a kor “macsó” szellemében ment szembe a vármegyével, ami ugyanis megtiltotta, hogy hintója első sorába három lovat fogjon, mivel az az uralkodói család privilégiuma…

A parádsasvári Károlyi-kastélyt – melyet duzzogó-kastélyként is emlegetnek – Zichy Karolin férjétől Károlyi Györgytől kapta ajándékba, majd Károlyi Mihály Magyarország miniszterelnöke, később köztársasági elnöke örökölte azt. A szóbeszéd szerint az ő felesége Andrássy Katinka grófnő, ide bújt el duzzogni, amikor összeveszett férjével.

 

A Seregélyesen található a Zichy-Hadik-kastélyban a nagyterem freskói árnyfestési technikával készültek, ami szabad szemmel, de főleg filmen és fényképen, térhatású látványt nyújt.

 

A dégi Festetics-kastélyt Festetics Antal megbízásából Pollack Mihály tervezte, ritka alaprajzi sajátossággal: a hagyomány szerint a díszterem azért volt rejtett, mert Festetics Antal a szabadkőműves mozgalom magyarországi páholy nagymestereként itt rendezte gyűléseit.

Gyűjts saját élményeket Magyarország kastélyszállodáiban >> ITT

Tovább a blogra »