A magyar tenger, Siófok, BalatonSound, hekk, napsütés, Balaton-átúszás, a tihanyi levendulák… ismerősen csengenek, igaz? De azt tudod, hogy honnan kapta nevét? Vagy azt, hogy pontosan mekkora? Vajon miben hasonlít a Francia Riviérára? Most eláruljuk!
A Balaton Közép-Európa legnagyobb tava, nagysága 594 km². A tóban kb. 1800 millió köbméter víz van. Vízszintje folyamatosan változik, legutóbb 2003-ban volt vészesen alacsony.
A rómaiak „Lacus Pelso”-nak nevezték, ami magyarul sekély tavat jelent. Hasonló a német Plattensee szó jelentése is. A magyar elnevezés valószínűleg a szláv “blato” (=mocsár, láp, sár) szóból ered.
A Balaton rendelkezik Európa egyik legtisztább víztükrével. A Balaton vize kb. két évente cserélődik, s bár az iszapos talaj miatt sokan nem hiszik, a víz minősége kiváló.
A Balaton hossza kb. 77 km, szélessége 1,3 km és 14 km között változik. A Balaton parthossza 195 kilométer, s érdekessége, hogy már a rómaiak is szabályozták a vizét. Mai formáját a 19. században nyerte el a tó partján futó vasúti töltések kialakítása során.
A Balaton átlagos mélysége kb. 3 méter, legmélyebb pontja a Tihanyi kútnál 12,5 méteres. A déli part jóval sekélyebb, itt kb. 300 métert is gyalogolhatunk a mélyvízig.
A Balatont a Zala-folyó táplálja, a felesleges vizet pedig a Sió-csatornán keresztül engedik le a Dunába.
A Balaton környékén 179 település található. Az összlakosság mindössze kb. 155.000 fő, de ez a szám a nyári hónapokban megduplázódik.
A napos órák száma évente átlagosan 2000 körül mozog, ez annyi, mint a Francia Riviérán.
A Balaton, sekély vizének köszönhetően hőmérséklete könnyedén eléri a 20 – 26 °C-ot. Közvetlen környezetében számtalan gyógyforrás található, így már a 19. században kedvelt gyógyturisztikai célpont volt.
A Balaton és környéke a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, amelyet 1997-ben alapítottak. A park része a Tihanyi-félsziget is, amely 1952-ben lett hazánk első tájvédelmi körzete.
edelland.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: