A nyugati kultúrában december 31-én búcsúzunk az óévtől. Ez a nap I. Szent Szilveszter pápáról kapta a nevét, aki 335-ben éppen ezen a napon halt meg Rómában. Szilveszter általában az ünneplés mellet a fogadalmakról is szól… amit persze általában nem tartunk be. A fogadalmak mellett ugyanakkor a babonáknak talán mégnagyobb jelentősége van. Lássuk csak, mit is kell tennünk vagy éppen nem tennünk az új év első napján.
-Tilos baromfihúst enni, mert állítólag kikaparja a szerencsét.
– Ne együnk pulykát sem, mert mérget hoz a házba.
– Süssünk minél hosszabb rétest és azt a lehető legtöbb töltelékkel töltsük meg. Minél gazdagabb benne a töltelék, annál boldogabb lesz a következő évünk.
– Minél több lencsét eszünk, annál gazdagabbak leszünk.
– Szilveszter éjszakáján még akár arra is rájöhetünk, ki az akit nekünk szánt a sors. Tésztából gyúrt gombócokba papírlapra írjuk azoknak a nevét akik számításba jöhetnek. Az a gombóc, amely legelőször feljön főzés közben, tartalmazza az igazi nevét.
– Ezen a napon ne veszekedjünk, mert erről fog szólni a következő évünk.
– A szemét kivételesen jó helyen van ott ahol van….ha kidobjuk repül vele a szerencsénk is.
– Ha egy mód van rá kerüljük az orvost mindíg, de Szilveszter napján különösen, különben betegesek lehetünk az elkövetkezendő időkben.
…..hogy működik-e mindez, erről nincsenek írások. Egy biztos amennyiben nem hiszünk ezeknek a népi szokásoknak, egyet azért tehetünk, igyekszünk kellemesen, jó hangulatban búcsúzni az óévtől.
Jeremiás Katalin